Bir Kahve Serüveni – Kahve Çekirdeği ve Kahve Kavurma

Üçüncü dalga coffeeshop olarak çıktığımız yola dünyanın farklı bölgelerinden kahve çekirdeği toplayıp kavurarak Ankara’nın kahve kavurucusu olduk. Bu yolda yeni hedefimiz sadece damaklara değil aynı zamanda dimağlara da hitap etmek. Bu bizim ilk blog içeriğimiz ve umarız beğeneceksin. Haydi başlayalım!

Kahvenin Kısa Tarihi

Şu Coffee Project’te yudum yudum içtiğiniz lezzetli kahve var ya işte o kahvenin öyle bir serüveni var ki, anlatmasak olmazdı. Bu yazıda sizlere çiçekten bardağa kahve nasıl bir yol izliyor onu anlatacağız. İlk defa şu tarihte ekildi, şurada ekildisini ise bir başka yazıya bırakıp biz kahvenin lezzet yolculuğuna geçelim.

Kahve Bitkisi ve Kahve Tarımı

Kahve ağacının bir dalında kahve çiçeği ve kahve kirazı
Kahve ağacının bir dalında kahve çiçeği ve kahve kirazı

Kahve tarımı çoğunlukla Brezilya, Meksika, El Salvador, Kosta Rika, Panama, Honduras, Guatemala, Kolombiya, Hindistan, Etiyopya ve Kenya’da yapılır. Kahve tarımında üç önemli unsur bulunur: Toprak (ekildiği toprağa göre farklı tad oluşur), rakım ve güneş.

Kahve Kirazı

Kahve meyvesi olarak da bilinen kahve kirazı
Kahve kirazı (Fotoğraf Kaynağı:  Katya Austin)

Uzun ve zahmetli bir süreçten sonra çiçekler kahve kirazına dönüşür ve içinde kahve çekirdeği bulunan bu meyve işlenmek üzere hasat edilir. Bazı yetiştiriciler farklı olgunluktaki meyveleri birlikte kullanarak daha ideal bir kahve tadı edinmeye çalışırlar.

Kahve Çekirdeği

Toplanan kahve kirazlarının hava ve diğer etmenlerden etkilenerek tadının değişmemesi için ivedilikle işlenmesi ve kahve çekirdeğinin ayrıştırılması gerekmektedir. Bunun için de toplanan meyveler çok zaman geçmeden güneşe yatırılır ve kurutulur. Daha sonra kurutulmuş meyveden çekirdeği ayrıştırılır.

Roasting ya da Kahve Kavurma

Kahve çekirdeği yeşilken çok farklı daha çok çimeni andıran bir tadı vardır. Bu yüzden kahve tüketilmeden önce kavrularak kimyasal bir değişim geçirir. Bu yazıyı uzun ve zor tüketilir bir hale getirmemek için kahve kavurma yöntemleri ve kahve kavurma aşamalarıyla ilgili farklı bir yazı yazacağız. O yüzden şimdilik sadece kendi kahve kavurma makinamızdan bahsedeceğiz.

Kahve Kavurma Makinası

Coffee Project olarak biz Giesen marka kahve kavurma makinası kullanıyoruz.
Giesen marka kahve kavurma makinası

Yukarıda gördüğünüz kahve kavurma makinası Coffee Project olarak bizim tercih ettiğimiz cihaz. Türkiye’de birçok farklı marka çeşitli kahve kavurma yöntemleri için cihazların distribütörlüğünü yapıyor. Biz uzun araştırmalar sonucunda ciddi bir yatırım yaparak Giesen marka bir kahve kavurma makinası almaya karar verdik. Böylece Ankara’nın Kahve Kavurucusu olma yolunda ilk adımımızı atmış olduk. Üzerine ciddi bir çalışma ile Coffee Project ekibi olarak bu günlere geldik. Kahve kavurma işlemini Emek/Ankara şubemizde herkese açık şekilde yapmaktayız. Bir gün muhakkak gelmenizi ve kahve kavurma sürecine tanık olmanızı isteriz. Şuraya Coffee Project adres bilgilerini bırakarak yazımıza devam edelim.

Kahve Pişirme ya da Kahve Demleme

Kahve denince bizden önceki jenerasyonun aklına genelde instant coffee yani “sallama kahve” gibi toz karışımdaki kahvenin sıcak suyla karıştırılarak tüketildiği hali geliyor. Oysa her kahvenin ideal tüketimi aynı şekilde değildir. Kavrulmuş kahve çekirdeği gerekli süre dinlendirildikten sonra çekirdeğin özellikleri ve tüketicinin tercihleri doğrultusunda kahve ekipmanları kullanılarak servis edilir. Biz kahve çeşitlerine göre dört faklı şekilde kahve hazırlıyoruz. Bunlar:

Espresso
Filtre Kahve Makinası
Premium Demleme
Cezve

Kahve Demleme Ekipmanları

Kahveden aldığınız tadı geliştirmek ya da yeni şeyler denemek istedikçe çok çeşitli ekipmanlar kullanmak durumunda kalıyoruz. Kahve demleme ekipmanlarımıza göz atmak istersen kahve ekipmanları linkine tıklayabilirsin.

Coffee Project Blend

Coffee Project olarak dünyanın dört bir tarafından çok çeşitli kahve çekirdeklerini getirmekle kalmıyor aynı zamanda farklı çekirdekleri harmanlıyoruz da. Bu harmanları da denemenizi şiddetle öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.